Opgave 32 – En velduftende tegneopgaveOpgave til Hold 51 |
Hér har du en lille tegneopgave, som jeg håber, du vil hygge dig med.
Du skal ikke “bare” bruge din synssans, men også din lugtesans – og din fantasi.
Du skal finde dig en hjælper – det kan være en af dine voksne, en bror, søster, fætter, ven, bedstefar … bare en, der er med på legen.
Desuden skal du bruge:
Bed din hjælper om at finde noget, der har en tydelig lugt/duft. Det kan være alt mellem himmel og jord – fx en banan, hårshampoo, makrel i tomat, en sur sok, hvidløg eller hvid chokolade.
Ifør dig bind for øjnene (hvis du er helt sikker på, du ikke kommer til at kigge, kan du også nøjes med at lukke øjnene).
Prøv at gætte hvad det er, du dufter til, og få så din hjælper til at gemme tingen væk, inden du tager mundbindet, sludder, øjenbindet af.
Din hjælper skal ikke fortælle, om du har gættet rigtigt, før tegningen er færdig.
Lav en tegning af det, du (tror du) lugtede til.
Hvis du ikke kan gætte, hvad det er, skal du bare tegne noget, som du synes passer til lugten/duften.
Byt eventuelt med din hjælper, så det nu er din tur til at finde noget, der lugter.
Prøv med flere forskellige ting, så du både skal tegne noget, der dufter godt, og noget der lugter grimt, og prøv også noget, der kun har en ganske svag duft, så du udfordrer sanserne.
Læs mere om Opgaver til Billedskoleholdene i uge 2
Billedskolen i Tvillingehallen er Københavns Kommunes Billedskole for børn og unge og hører under Børne- og Ungdomsforvaltningen.
Billedskolen tilbyder en lang række aktiviteter for børn & unge i Københavns Kommune.
Billedskolen er også et inspirationssted og videncenter for lærere og andre, der er interesserede i en levende udvikling af børnekulturen.
Hvis du har spørgsmål er du meget velkommen til at kontakte os.
Hvis du arbejder på Billedskolen kan du redigere hjemmesiden.