Tidligere Billed­projekter 2018

Tidligere Billed­projekter 2018

Staldgade 35
1699 København V
T: 3366 4640
E: billedskolen@​­kk.dk
  • Om billed­skolen
  • Aktivi­teter
  • Kalender
  • Viden­center
  • IN ENGLISH
  • Billed­projekter for skole­klasser
  • Tidligere års billed­projekter
  • Tidligere Billed­projekter 2018
Staldgade 35
1699 København V
T: 3366 4640
E: billedskolen@​­kk.dk

Aktivi­teter   >   Billed­projekter for skole­klasser   >   Tidligere års billed­projekter   >   Tidligere Billed­projekter 2018
1 jan - 26 feb 2018

Disse projekter er fuldt bookede – dem kan man ikke tilmelde sig.
Kig efter Tilmelding til skoleåret 2018-2019 under Billedprojekter for skoleklasser.

Tidligere års billedprojekter

Læs mere om Tidligere års billedprojekter

Et tværfagligt projekt i billedkunst og matematik 7.-9. kl.

BILLEDER I MATEMATIK – matematik i billeder 2018

15 jan - 31 jan 2018

Matematik og kunst opfattes ofte som hinandens modsætninger, men i virkeligheden har de mange mødepunkter og ligheder (f.ex. den abstrakte dimension). På trods af forskellene i deres interne logik og disciplin åbner de begge for en ubegrænset kreativitet.

Forbindelsen og dialogen mellem de to discipliner har altid været tydelig og har f.eks. været en vigtig forudsætning for arkitekturen, i brugen af proportionskanoner / skemaer, i anvendelsen af det gyldne snit, i centralperspektivet, eller i konstruktionen af mønstre og ornamenter.
Matematik har været brugt i kunstneres bestræbelser på at nå et æstetisk ideal. Flere af de matematiske / geometriske begreber og fænomener gør sig bedst og tydeligst gældende i visuelle former – f.eks. fraktaler og spejlinger.

I kunsten og arkitekturen findes der mange eksempler på, hvordan visuelle strukturer bestemmes og dannes af nogle på forhånd valgte matematiske principper.

I dette projekt, inspireret af relevante eksempler, skal eleverne skabe billeder og skulpturer indenfor en klart defineret matematisk ramme.

De skal undersøge og eksperimenteret visuelt med de valgte matematiske fænomener og principper, for ad denne vej, i en proces, at lære dem bedre at kende og for at nå til det færdige billedresultat.

Læringsperspektiver:

  1. At give børnene en anden – praktisk, sanselig, æstetisk og eksperimenterende – tilgang til de erfaringsmæssigt svære matematiske begreber og problematikker, for at gøre disse mere forståelige, interessante og levende.
  1. At arbejde med visuelle former og udtryk, der placeres i en matematisk kontekst, og på den måde åbne op for en anden – ikke fortællende – tilgang til billeder og til nogle retninger i billedkunst (f.eks. konkret kunst eller geometrisk abstraktion).

I dette projekt er der lagt op til, at skolen selv kommer med konkrete temaønsker, der så er blevet konkretiseret i en dialog / samarbejde forud for projektstart.

Som eksempler kan nævnes: konstruktion af geometriske former, beregning af flader, rumfang og volumen, alle regningsoperationer og brøkdele eller sandsynlighedsregning.

Projektet er indtil nu udført i forskellige udgaver både for skoleelever fra alle klassetrin og som seminar for lærere i København, Berlin og Wien.

Underviser: Wojciech Laskowski

Et designprojekt 6.-8. kl.

Design – skæve ideer og gode løsninger

15 jan - 31 jan 2018

Design handler om at løse problemer eller opfylde et behov. Men hvordan får man gode idéer ? Designer en flot form og finder de rigtige materialer ? Noget design er nye måder at lave ting vi allerede kender, mens andet design udspringer af nye skæve idéer eller smarte løsninger.

I forløbet skal eleverne først løse en konkret opgave:
A. ”En sikker beholder til et æg”
– og afprøve om løsningen virker !

Herefter arbejder eleverne med visioner, idéer og design:
B. ”Fremtidens sofahjørne” – idéer til et helt nyt møbel/opholdssted for børn og voksne
– skitse og model i 1:10

Læringsperspektiver:

  • Eleverne lærer hvordan kan man analysere et problem før man designer
  • Eleverne lærer om skitsering og designproces
  • I processen indgår modelbyggeri i skala 1:10
  • Eleverne beskæftiger sig med formsprog, materialevalg, miljøhensyn mm
  • Vi diskuterer undervejs “hvad er godt design”.

Underviser: Annemarie Fiig

Et skulpturprojekt med inspiration fra Max Ernst 5.-6- kl.

DaDa

5 feb - 21 feb 2018

I  dette projekt skal  vi arbejde med udgangspunkt i de tanker og de filosofiske og til dels politiske ideer der var udgangspunktet for den Dadaistiske bevægelse i Europa i omkring år 1920.

Eleverne arbejder med automatskrift og cut-up-teknik i forbindelse med tekster de selv har skrevet. På den måde får de fornemmelse for det absurde i det tilfældige, som dadaisterne mente var kendetegnende for samfundet og menneskets vilkår, særligt i kølvandet på første Verdenskrig.Med inspiration fra bla. kunstneren Max Ernst  (1891  – 1976) og hans måde at arbejde på, skal eleverne selv skabe skulpturer af genbrugstræ, som de har sat sammen ved hjælp af limpistoler. Efterfølgende bliver skulpturene patineret så de fremstår som metalskulpturer og på den måde mimer de Marx Ernst skulpturer. Afslutningsvis maler eleverne et billede af deres skulpturer med gouache på karton.
Læringsmål:
  • Eleverne får en indsigt i en periode i kunsthistorien, som refererer til en del af verdenshistorien og de får kendskab til en kunstner fra perioden.
  • Eleverne lærer om skulpturarbejde; om sammenføjning og om patinering.
  • Eleverne erfarer hvordan tekst og billedværk kan supplere hinanden i oplevelsen med en specifik kreativ og kunstnerisk proces.
Et tegne og maleprojekt 3.-4. kl.

Familieportrætter

5 feb - 21 feb 2018

Hvad er en rigtig dansk familie anno 2017? Det spørgsmål vil den anerkendte engelske kunstner Gillian Wearing forsøge at besvare i et nyt projekt i samarbejde med DR, Statens Museum for Kunst (SMK), Københavns Kommune og Kunsthal Aarhus.

En Rigtig Dansk Familie sætter familie under lup og i dette projekt på Billedskolen ser vi netop på, hvordan “vi” opfatter familien i dagens Danmark.
Vi vil beskæftige os med familieportrættet gennem tiden og eleverne  skal med udgangspunkt i deres egen familie, lave et  familieportræt  som udtrykker en familie i vores tid.

Vi skal arbejde med blandform af tegning og udklip og klipper og klistrer et 3d udtryk frem.

(Det er en fordel at klassen selv har besøgt udstillingen En Rigtig Dansk Familie på Statens Museum for Kunst, inden besøget på Billedskolen.)

  • Eleverne kommer, gennem det skabende arbejde, til at skulle reflektere over deres egen familie og familien som institution.
  • Eleverne lærer forskellige teknikker og arbejdsgange, der kan anvendes i det skabende billedarbejde
  • Eleverne lærer, at det er muligt at lave gode billeder, hvis du har et godt udgangspunkt: En fortælling og en god ide, en god skitse, uden at man nødvendigvis på forhånd, skal være dygtig til at tegne eller male.
  • Eleverne lærer noget om billedudtryk, stil og balance i forhold til at skabe et “værk”. Eleverne lære også om at tegne så værket bliver “levende”.
Et tegne- og maleprojekt 2.-3. kl.

Følelser og temperament i kunsten

5 mar - 21 mar 2018

I dette projekt skal eleverne arbejde med, hvordan følelser og temperament kan udtrykkes i billedkunsten og der er plads til at eleverne virkeligt lov til at fortælle deres egen historier – både enkle vigtige hverdagsfortællinger, men også de rørende historier om familie, venskaber, liv og død.

I projektet ser vi  på værker fra kunsthistorien med vægt på Edvard Munch, Vincent van Gogh og Paul Gauguin. Der fokuseres på billedernes tema, kolorit og komposition. Ligeledes lyttes der til musik komponeret i perioden.

Læringsperspektiver:

  • Eleverne gennemgår forskellige forskellige øvelser udført i skitsebog og på akvarelpapir
  • Eleverne får kendskab til forskellige tegne- og maleredskaber.
  • Eleverne  får kendskab til farvelære og farvernes virkemidler.
  • Eleverne får kendskab til kropssprog og udtryk som virkemidler i billeder
  • Eleverne lærer om billedkomposition og at arbejde med kalligrafi og tekst i billeder.
  • Eleverne får mulighed for at fortælle deres egne historier i billeder med tekst.

Det endelige værk er en akvarel i stort format, hvor elevens fortælling bliver illustreret i ord og billede.

Et grafisk tryk projekt 3,-4. kl.

Mønstre og tryk

5 mar - 22 mar 2018

Mønstre og tryk med afsæt i tegning.

Fabeldyr og fantasivæsner.

Tematik: Fabeldyr er væsner som eleverne kender fra historiebøger, illustrationer, tegneserier og animation. Fabeldyr lægger op til at bruge sin fantasi og finde på usædvanlige egenskaber og udformninger.

Forløbet er delt op i tre discipliner: 1 dagen: Tegning, 2 dagen: Udskæring, 3 dagen: Udklip

 Forløbsplan og Læringsperspektiver:

Dag 1:

Tegning og fantasi: Udgangspunktet for at lave sit eget mønster er tegning, så eleverne skal udfordres på tegning og udvikle deres billedsprog derigennem. Inspirationen kommer fra fotos af almindelige dyr og fabeldyr.

Eleverne skal lære en teknik til, hvordan man laver et mønster, altså hvordan man får en tegning til at fortsætte i uendelighed som på et tapet (fladedækkende mønster), hvor afstanden mellem mønsterelementerne er præcis den samme over hele fladen.

Eleverne skal få indsigt i en bredde af mønsterudtryk, ved at blive præsenteret for kendte kunstneres værker.

Dag 2:

Eleverne skal lære at lave trykblokke til monotryk med et simpelt materiale. Måske nogle har lavet linoleumstryk før, hvilket det kan minde om. De bruger tegning som afsæt til opgaven, stadig i temaet om Fabeldyr og fantasivæsner.

Dernæst skal de lære at trykke.

Dag 3:

Eleverne skal lære at lave tryk ved hjælp af en varmepresse og udklippet folie. De arbejder stadig i samme tema, og tager afsæt i egne tegninger. Vi skal denne dag trykke på stof, og eleverne skal lære processen at kende.

 

Endelige produkt/ værk:

1 dagen: Et mønster på papir pr. elev lavet vha. tegning og kopiering.

2 dagen: Et fælles værk i form af en lang løbebane af papir med trykte illustrationer/fabeldyr på, som eventuelt kan udsmykke skole efterfølgende.

3 dagen: Et fælles værk i form af 2 lange baner stof, hvor eleverne har trykt deres helt eget fabeldyr på. Denne kan ligeledes eventuelt udsmykke skolen i tiden efter udstillingen.

Udstilling på Musikskolen overfor Billedskolen.

2-dages forløb fra kl. 9.00 – 12.30 for max. 12 elever.

Specialklasseprojekt 2018

15 mar - 6 apr 2018

Billedskolen i Tvillingehallen har gennem mange år udviklet et særligt undervisningskoncept for specialklasserne i Københavns Kommune.

Her arbejder vi med billedforløb, der tager udgangspunkt i det enkelte barn, med overskrifter der peger på elevernes identitet og hverdag, – hvert år på en ny måde.

Eleverne præsenteres for mange forskellige metoder og materialer og gennem projektet forsøger vi både at skabe en ramme hvor eleverne udfordres tilpas og hvor de voksne der følger eleverne, forhåbentligt selv vil blive inspireret i undervisningen.

Projektformen:

Projektformen forsøger at tage højde for den enkelte gruppe børns særlige udfordringer og forløbet er bygget op med mange små opgaver, der kan varieres og sammensættes efter den enkelte gruppes behov og formåen.  Vi lægger flere pauser ind og tilrettelægger i det hele taget dagen, således at der er plads til både fordybelse og begejstring.

Værkstedet:

Vi ønsker at skabe et æstetisk positivt rum, som skaber glæde gennem farver og former og inspirerende materialer. Der er højt til loftet og plads til at gøre ting man måske ikke har mulighed for hjemme på skolen.

Det kan både give sommerfugle i maven og nye fælles fortællinger blandt eleverne og de voksne.

Vi har erfaring med at det fungerer bedst med mindre grupper af børn i projektet – max 12. Det er ikke en god ide at slå klasser sammen, da vi netop prøver at skabe så enkle, små og overskuelige rum som muligt i et helt særligt miljø.

Dialog og planlægning:

Da vi gerne vil være så fleksible som muligt i mødet med jeres elever, er det nødvendigt at der kommer en lærer til det orienteringsmøde der er planlagt i forbindelse med projektets afholdelse. Her præsenterer underviserne deres planer om indhold og forløb, og her kan vi, i fællesskab, justere så jeres besøg kommer til at passe til jeres elever. Vi kender ikke jeres elever og vi skal ikke lave kunstterapi – men med vores mangeårige erfaring som billedkunstlærere, tilbyder vi – to spændende dage på Billedskolen i ro, lys og munterhed.

Undervisere fra Billedskolen: Janna Lund og Marie Hansen

Et projekt om matematik og billedkunst 4.-6. kl.

Geometriske billeder & rum

16 apr - 2 maj 2018

Overalt kan man se eksempler på geometriske former: Firkantede reoler, runde briller og trekantede ovenlys på Metrostationer.

Der findes et væld af andre geometriske former som man på forskellig måde kan tegne, regne og konstruere sig frem til. Når man sætter dem sammen kan man skabe de flotteste geometriske billeder og skulpturelle former.
Vi skal arbejde med lineal og passer som værktøj og konstruere og bygge i forskellige materialer og formater.

Læringsperspektiver:

  • Eleverne møder eksempler på geometri i kunst og design
  • Vi undersøger hvordan man kan skabe rumlige former af basisformerne trekant, firkant, femkant mm
  • Vi bygger store beholdere / lamper af geometriske former
  • Eleverne arbejder med farvesætning af figurerne
Et stop motion projekt 5.-7. kl.

Ryd op i Kunsten

16 apr - 2 maj 2018

[embed]https://www.youtube.com/playlist?list=PLL9Vx9EQAikIUqDGUlSRCWu37baiyEd_p[/embed]

Med Inspiration fra “Kunst Aufräumen” af Ursus Wehrli, har vi gået på opdagelse i kunstværker fra forskellige perioder i kunsthistorien og “ryddet op i dem”.

Vi har arbejdede med stop motion på ipads og leget med de forskellige elementer i de udvalgte kunstværker ved at skille dem ad i mindre del og sortere i kategorier, for derefter at skabe nye værker ud dem.

Læringsperspektiver:

  • Eleverne har lært om forskellige kunstnere og set eksempler på deres værker; formsprog, komposition, farvevalg mm.
  • Eleverne har lært specifikt om Ursus Wehrli og hans projekt ” Kunst Aufräumen”.
  • Eleverne har lært om forskellige perioder i Kunsthistorien.
  • Eleverne har lært at benytte stop motion og skabe et dynamisk visuelt udtryk.
  • Eleverne har lært at arbejde sammen i en skabende proces.
  • Eleverne har lært gennem deres arbejde med kunsten om den mangfoldighed af tilgange til det udtrykke sig visuelt, som kunsten stiller til rådighed.
Et skulptur- og maleprojekt 2.-3. kl.

Hvad dyrene så og sagde

7 maj - 24 maj 2018

En rejse fra tegnestudier og farvelære til skulptur og akvarel, hvor der gives plads til elevernes egne fortællinger og fantasi.

I dette projekt arbejder eleverne den første dag med udgangspunkt i konkrete tegnestudier af dyr og de får erfaringer med farvelærer gennem forskellige øvelser.
På anden dagen omsættes studietegning til en figur i 3D ca. 20 cm og den sidste dag udføres en akvarel, hvor dyrets fortælling, tegning, farver og deres virkemidler og akvarelteknikker er i spil.

Læringsperspektiver:

  •  Eleverne ser og hører om, hvordan kunstnere gennem tiderne har brugt “farver” både symbolsk, naturalistisk, stemningsmæssigt
  • Eleverne lærer at ‘tegne det man ser’
  •  Eleverne lærer at arbejde tredimensionelt
  • Eleverne lærer at bruge en pensel,  blande farver og akvarelteknikker

Underviser: Inger Winther

Et skulpturprojekt 6.-8. kl.

Konstruktion Kaktusblomst

7 maj - 24 maj 2018

Inspireret af den danske billedkunstner, Papfar, der primært arbejder med skulpturer af pap, skal eleverne, ved hjælp af dette billige og bæredygtige, men bestemt også brugbare materiale, genfortolke en installation af den engelske kunstner og musiker, Martin Creed: Cactus plants

Udgangspunktet, Creeds installation, består af 13 kaktusser af forskellig art, der er stillet på række, ordnet efter højde.

Eleverne skal altså skabe deres eget kunstværk, inspireret af Creeds kaktus-installation, men med Papfars metode.

Såre simpelt – men af og til er det simple også det mest virkningsfulde.

Et projekt for modtageklasser

Nyt land

28 maj - 13 jun 2018

I dette projekt har eleverne arbejde med bogen som værk. Hver elev har lave sin egen bog, med plads til både fortællinger om såvel den indre, som den ydre rejse – rejsen til et nyt land, med ønsker og håb for fremtiden.

Vi vil arbejde med ord og begreber på såvel dansk som på elevernes oprindelige sprog og fylde bogen med billeder, hvor vi introducerer eleverne for helt enkle teknikker og flere forskellige materialer, for at gøre udtrykket så varieret og rigt som muligt.

Bogen fremstår som et smukt sanseligt og personligt vidnesbyrd med vægt på det positive og optimistiske.

Læringsperspektiver:

  • Eleverne får mulighed for at udvikle deres sproglige kompetencer, i mødet med nye ord og begreber.
  • Eleverne får et bredt materialekendskab og får kendskab til forskellige måder til at udtrykke sig visuelt.
  • Eleverne får mulighed for i deres bogværk, i ord og billeder, at give “stemme” til deres egne fortællinger.Se den uddybende og samlede beskrivelse af projektet nedenfor.
Et arkitekturprojekt 5.-7. kl.

Sådan kan man også bo!

28 maj - 13 jun 2018

I DETTE PROJEKT SPURGTE VI ELEVERNE HVAD ARKITEKTUR EGENTLIGT ER, OG HVAD EN ARKITEKT LAVER? HVAD VIL DET SIGE AT BO? HVAD ER EN BOLIG, OG HVORDAN ADSKILLER DEN SIG FRA ANDRE BYGNINGER? OG IKKE MINDST, HVORDAN VILLE DE DESIGNE DERES EGEN BOLIG?

Undervisningsforløbets første dag foregik i Dansk Arkitektur Center (DAC) i BLOX på havnefronten i København. Mødet med bygningens arkitektur og markant anderledes rum blev afsæt for en indføring i arkitekturens verden. I BLOX oplevede vi åbningsudstillingen om boliger og sammen reflekterede over ’boligarkitektur’: De fleste har en bolig, men hvordan bliver en bolig til et hjem? Hvad skal der til, og hvem gør din bolig til dit hjem? Hvilke ønsker har vi til hvordan vi bor, og hvordan kan de ændre sig over tid? I udstillingen har vi bl.a. undersøgt, hvordan boliger i dag både indrettes til større fællesskaber og som bittesmå ’mikrohuse’. I  DACs nye læringsfaciliteter har eleverne designet boliger i Minecraft.

Undervisningsforløbet udgjorde i alt 4 dage og var tilrettelagt i samarbejde mellem Billedskolen i Tvillingehallen og Dansk Arkitektur Center.

På Billedskolen arbejdede vi med at oversætte elevernes idéer fra besøget på DAC til 3 dimensionelle modeller. Vi byggede moduller af pap, papirstrimler, pinde, sugerør og plastikflasker, der blev til  byggeklodser, som eleverne samlede for at skabe deres huse.

Vi hentede yderligere inspiration fra et udvalg af diverse projekter fra arkitekttegnestuen BIG.

Hvor skal vi bygge? Eleverne fandt deres locations på iPads. De tog efterfølgende et foto af sig selv, som de photoshoppede og brugte som skalafigur i deres færdige fotoværk af boligen.

Læringsperspektiver:

  • Eleverne lærte om arkitektur.
  • Eleverne lærte om, hvordan boliger i dag både indrettes til større fællesskaber og som bittesmå ’mikrohuse’.
  • Eleverne lærte om at designe boliger i Minecraft.
  • Eleverne lærte om Bjarke Ingels/ tegnestuen BIG og nogle af deres bygninger og projekter.
  • Eleverne lærte de teknikker man kan bruge, når man skaber forskellige former af pap.
  • Eleverne lærte om skala og størrelsesforhold.
  • Eleverne lærte, hvordan de kan redigere et billede med Photoshop Mix og ChromaKey på iPads.
  • Eleverne fik mulighed for at bygge en 3-dimensionel model med forskellige materialer.
Et skulpturprojekt for de yngste elever 1.-2. kl.

Mig og mine venner

14 jun - 20 jun 2018

I dette projekt tager vi udgangspunkt i hvad det vil sige at være en god ven og at have en god ven.

Vi starter med at se eksempler på kunstværker i ler, taler om hvad det er for et materiale, hvor det kommer fra og at det “holder evigt” når det er blevet brændt.
Herefter taler vi om temaet: hvad gode venner laver sammen og hvordan man kan vise det. Eleverne skitserer med kul / oliekridt hvordan deres figur skal se ud.
Hver elev laver en figur i ler og når alle de deltagende klasser har været igennem forløbet og elevernes figurer er tørret og er blevet brændt, udstilles de til sidst samlet på Billedskolen, eller et andet velegnet udstillingssted.
Et konceptuelt værk der hylder fællesskabet!

Læringsperspektiver:

  • Høre om kunstnere der arbejder med ler
  • Tale om forskellen på et billede og en skulptur
  • Lære hvad en skitse er og hvad man kan bruge den til
  • Erfare at sider af ens eget liv kan blive synligt gennem kunsten
  • Opleve hvordan ens egen og de andres figurer kan indgå i en installation

Et endags tryk- og design projekt for 2. - 3. klassetrin

Motiv – mulepose

23 aug - 4 okt 2018

Design dit eget billede på en mulepose!

Vi skal tegne og trykke med afsæt i børnenes historier og oplevelser med dyr i deres sommerferie. Måske har nogen reddet på en pony, andre har set en delfin på en sejltur i syden eller måske kigget på insekter unde lup? Vi skal eksperimentere med at trykke med en stor trykpresse, og ende ud med at alle elever oplever at have arbejdet fra idé til skitse til færdige billede på muleposen.

Hver elev kan, når dagen slutter, gå afsted fra Billedskolen med sit helt eget muleposedesign!

Et skulptur og bygge projekt for 5. - 7. klasetrin

En to træ

27 aug - 12 sep 2018

I dette billedprojekt skal eleverne oplever glæden ved træ som materiale og de muligheder materialet tilbyder i et billedskabende arbejde.
Eleverne skal  sammen lave en kæmpe skulpturel konstruktion til et udvalgt sted udenfor Billedskolen. Tanken er, at der skal arbejdes i stor skala, så kroppen forholder sig til, og i dimension matcher skulpturen, således at vi kommer tilbage til træets oprindelige volumen.

På samme måde som tegningen på papiret består af en række streger, er det ideen at skulpturen bliver til; som en organisme af sammensatte elementer der forholder sig til hinanden, arbejder med og mod hinanden. Som cellerne inde i kroppen eller som byen der vokser og skyder i alle retninger. Hvordan styrer vi udviklingen og hvordan styres vi af udviklingen? Kun den færdige skulptur kender svaret..

Træ har gennem alle tider været et vigtigt materiale for os som mennesker. Træ kan brænde og give varme, træer kan skabe læ og bære frugt. Som materiale har træ fundet anvendelse som møbler og redskaber eller når vi har bygget skibe og huse. Træ er et fantastisk materiale. Det kan være stærkt, smidigt, holdbart og smukt. Det er organisk, det tiltaler os – taler til os og finder vej i mange af vores fortællinger som noget oprindeligt, kraftfuldt og livgivende.

Læringsperspektiver:

  • Eleverne stifter bekendtskab med  forskellige samtidskunstnere der arbejder med installationer og skulpturer lavet af træ.
  • Eleverne lærer at arbejde med træ som materiale.
  • Eleverne lærer at bygge, sammensætte og konstruere en skulpturel form.
  • Eleverne lærer at strukturere og samarbejde omkring en skabende proces fra ide til endeligt værk.
Et arkitekturprojekt 5.-7. klassetrin

Sådan kan man også bo!

27 aug - 12 sep 2018

I DETTE PROJEKT SPURGTE VI ELEVERNE HVAD ARKITEKTUR EGENTLIGT ER, OG HVAD EN ARKITEKT LAVER? HVAD VIL DET SIGE AT BO? HVAD ER EN BOLIG, OG HVORDAN ADSKILLER DEN SIG FRA ANDRE BYGNINGER? OG IKKE MINDST, HVORDAN VILLE DE DESIGNE DERES EGEN BOLIG?

Undervisningsforløbets første dag foregik i Dansk Arkitektur Center (DAC) i BLOX på havnefronten i København. Mødet med bygningens arkitektur og markant anderledes rum blev afsæt for en indføring i arkitekturens verden. I BLOX oplevede vi åbningsudstillingen om boliger og sammen reflekterede over ’boligarkitektur’: De fleste har en bolig, men hvordan bliver en bolig til et hjem? Hvad skal der til, og hvem gør din bolig til dit hjem? Hvilke ønsker har vi til hvordan vi bor, og hvordan kan de ændre sig over tid? I udstillingen har vi bl.a. undersøgt, hvordan boliger i dag både indrettes til større fællesskaber og som bittesmå ’mikrohuse’. I  DACs nye læringsfaciliteter har eleverne designet boliger i Minecraft.

Undervisningsforløbet udgjorde i alt 4 dage og var tilrettelagt i samarbejde mellem Billedskolen i Tvillingehallen og Dansk Arkitektur Center.

På Billedskolen arbejdede vi med at oversætte elevernes idéer fra besøget på DAC til 3 dimensionelle modeller. Vi byggede moduller af pap, papirstrimler, pinde, sugerør og plastikflasker, der blev til  byggeklodser, som eleverne samlede for at skabe deres huse.

Vi hentede yderligere inspiration fra et udvalg af diverse projekter fra arkitekttegnestuen BIG.

Hvor skal vi bygge? Eleverne fandt deres locations på iPads. De tog efterfølgende et foto af sig selv, som de photoshoppede og brugte som skalafigur i deres færdige fotoværk af boligen.

Læringsperspektiver:

  • Eleverne lærte om arkitektur.
  • Eleverne lærte om, hvordan boliger i dag både indrettes til større fællesskaber og som bittesmå ’mikrohuse’.
  • Eleverne lærte om at designe boliger i Minecraft.
  • Eleverne lærte om Bjarke Ingels/ tegnestuen BIG og nogle af deres bygninger og projekter.
  • Eleverne lærte de teknikker man kan bruge, når man skaber forskellige former af pap.
  • Eleverne lærte om skala og størrelsesforhold.
  • Eleverne lærte, hvordan de kan redigere et billede med Photoshop Mix og ChromaKey på iPads.
  • Eleverne fik mulighed for at bygge en 3-dimensionel model med forskellige materialer.
Et designprojekt 7.-9. kl.

Design – skæve ideer og gode løsninger

17 sep - 3 okt 2018

Design handler om at løse problemer eller opfylde et behov. Men hvordan får man gode idéer ? Designer en flot form og finder de rigtige materialer ? Noget design er nye måder at lave ting vi allerede kender, mens andet design udspringer af nye skæve idéer eller smarte løsninger.

I forløbet skal eleverne først løse en konkret opgave:
A. ”En sikker beholder til et æg”
– og afprøve om løsningen virker !

Herefter arbejder eleverne med visioner, idéer og design:
B.  Idéer til et helt nyt møbel, der kan bringe folk sammen og skabe samvær, ude eller inde.
Skitse og model i 1:10

Hvis tiden er til det, kan der arbejdes med skitser og modeller i 1:1 – fuld skala.

Læringsperspektiver:

  • Eleverne lærer hvordan kan man analysere et problem før man designer
  • Eleverne lærer om skitsering og designproces
  • I processen indgår modelbyggeri i skala 1:10
  • Eleverne beskæftiger sig med formsprog, materialevalg, miljøhensyn mm
  • Vi diskuterer undervejs “hvad er godt design”.
Et plakatdesign-projekt for 7.- 9- klassetrin

Ordet er frit

17 sep - 3 okt 2018

Over tre dage har vi beskæftiget os med formidling af budskab, visuelt udtryk, grafisk design og talt om hvordan man får ord og billede til at supplere hinanden. Forløbet hedder “Ordet er frit” fordi alle har noget på hjerte. Ud fra et oplæg og mange skitserede idéer har eleverne fundet frem til det budskab, som skal hjælpes ud i verden.

Læringsperspektiver:

  •  At udtrykke det man mener og tænker på – i ord og billeder.
  • At få ord og billede til at forstærke hinanden.
  •  At arbejde med komposition og tegning.
  • At udvælge én konkret idé ud fra mange og arbejde målrettet med den.
  • At styre en arbejdsgang fra skitser til færdig komposition.
  • Farvelægning.
Et tegne- og maleprojekt 2.-3. kl.

Følelser og temperamenter i kunsten

22 okt - 7 nov 2018

I dette projekt skal eleverne arbejde med, hvordan følelser og temperament kan udtrykkes i billedkunsten og der er plads til at eleverne virkeligt får lov til at fortælle deres egen historier – både enkle vigtige hverdagsfortællinger, men også de rørende historier om familie, venskaber, liv og død.

I projektet ser vi på værker fra kunsthistorien med vægt på den norske kunstner Edvard Munch (1886-1944), de franske kunstnere Vincent van Gogh (1853-1890) og Paul Gauguin (1848-1903). Der fokuseres på billedernes tema, kolorit og komposition. Ligeledes lyttes der til musik komponeret i perioden.

Læringsperspektiver:

  • Eleverne gennemgår forskellige forskellige øvelser udført i skitsebog og på akvarelpapir
  • Eleverne får kendskab til forskellige tegne- og maleredskaber.
  • Eleverne får kendskab til farvelære og farvernes virkemidler.
  • Eleverne får kendskab til kropssprog og udtryk som virkemidler i billeder
  • Eleverne lærer om billedkomposition og at arbejde med kalligrafi og tekst i billeder.
  • Eleverne får mulighed for at fortælle deres egne historier i billeder med tekst.

Det endelige værk er en akvarel i stort format, hvor elevens fortælling bliver illustreret i ord og billede.

Et samtidskunstprojekt for 7. - 9. klasse

Kunsthistorisk Re-enacting

23 okt - 7 nov 2018

Et billedprojekt hvor eleverne gendanner og eventuelt “opdaterer” et af kunsthistoriens mesterværker sig os selv som modeller.
Undervisning: Der arbejdes i grupper med opbygning af enkle scenografier med tilhørende rekvisitter, samt klædedragter.

Produkt: Fotos (printet på A2-fotopapir).

Kunsthistorisk Re-enactmentI løbet af de sidste godt og vel tyve år har den kunstneriske praksis, re-enactment, vundet stadig større indpas på samtidskunstscenen.

Oftest støder man på begrebet, re-enactment, i forbindelse med historiske rekonstruktioner, hvor eksempelvis middelaldermarkeder og vikingelandsbyer, eller helt konkrete begivenheder, som Slaget ved Hastings, eller D-dag, gennemspilles.

I modsætning til denne form for re-enactment, hvor man søger at opnå en så virkelighedstro og korrekt gengivelse af en begivenhed, efterstræber man i kunstens re-enactments sjældent at kopiere forlægget, men snarere at genfortolke og relativisere begivenheden/kunstværket.

Der er således ikke tale om en egentlig gentagelse, men om et helt nyt værk, der refererer til og mimer et andet kunstværk, men som samtidig tilføjer nye lag, og derved bliver et selvstændigt værk.

Forløb og læringsperspektiver:

Et grafikprojekt 3. - 4. kl.

Mønstre og tryk

12 nov - 28 nov 2018

Mønstrede Huse, Mønstrede Dyr og Mønstre i Naturen!
Projektet er en øjenåbner for alle de mønstre vi omgiver os med i vores hverdag, både indenfor og udenfor, i stor og lille skala, skabt enten af mennesket eller af naturen. Eleverne lærer at designe deres egne flotte mønstre ved hjælp af forskellige materialer og teknikker.

Forløbsplan:

Dag 1:
Eleverne lærer en teknik til, hvordan man laver et mønster. – Altså hvordan man får en tegning til at fortsætte i uendelighed som på et tapet.
Dagens tema er Mønstre hos Dyr.

Dag 2:
Eleverne skal lege med farver og former og bygge huse i collageteknik. Inspirationen hentes i mønstrede bygningsværker fra forskellige steder i verden.
Dagens tema er Mønstrede Huse.

Dag 3:
Eleverne lærer at lave tryk ved hjælp af en varmepresse. Vi skal trykke på stof, og klassen laver små individuelle billeder som bliver til et fælles værk.
Dages tema er Mønstre i Naturen.

Læringsperspektiver:

– Eleverne lærer grundlæggende at designe deres egne mønsterbilleder.

– Eleverne får indsigt i forskellige mønsterverdener – som de derved kan bruge som inspiration til selv at være skabende.

Et billedprojekt for 4. - 5. klassetrin

Pop Thorvaldsen op!

13 nov - 28 nov 2018

Et projekt i samarbejde med Thorvaldsen museum, hvor vi starter med en dag på museet.
Vi skal tegne på museet og have lidt introduktion til klassisk tegning.
De efterfølgende to dage på Billedskolen arbejder vi videre med vores tegninger. Vi skal også arbejde med collage-teknik  og sætte vores tegninger i spil i et pop-up værk.

Læringsperspektiver:

  • At stifte bekendtskab med den dansk-islandske billedhugger Bertel Thorvaldsen (1770-1844), hans værker og museum som helhed.
  • At blive bedre til at tegne genstandstegning .
  • At gøre en stemning og et univers til sit eget udtryk, i en ny form.
  • At arbejde tredimentionelt med tegning , i et kunstnerisk udtryk.

Billedskolen i Tvillingehallen er Københavns Kommunes Billedskole for børn og unge og hører under Børne- og Ungdomsforvaltningen.

Billedskolen tilbyder en lang række aktiviteter for børn & unge i Københavns Kommune.

Billedskolen er også et  inspirationssted og videncenter for lærere og andre, der er interesserede i en levende udvikling af børnekulturen.

Hvis du har spørgsmål er du meget velkommen til at kontakte os.

Hvis du arbejder på Billedskolen kan du redigere hjemmesiden.