Billedprojekter for Skoleklasser 2020-21Et gratis tilbud til skoler i København |
Den 1. maj åbnede vi for tilmeldingen til nye Billedprojekter for Skoleklasser. Projekterne udbydes til alle folkeskoler og specialskoler i København. Projekterne er et gratis tilbud til alle kommunens skoler og der er derfor også et projekt til din skole!
Deadline for tilmelding var 5. juni 2020.
Senest 16. juni fik man få besked om ens klasser var optaget på det, eller et af de projekter, man har søgt.
Nåede du ikke at tilmelde din klasse til et billedprojekt på Billedskolen, eller fik du afslag, er det muligt at komme på en venteliste til et projekt. Skriv til Anders Rodin på anrodi@kk.dk.
Fra den 1. september kan du desuden tilmelde din klasse et af Billedskolens Åben Skole Projekter.
Hvis du har spørgsmål angående billedprojekter for skoleklasser, kontakt souschef Anders Rodin: anrodi@kk.dk
Læs om Billedskolen projekter for skoleklasser: Billedprojekter for skoleklasser – målsætninger, praksis og fakta
Læs mere om Billedprojekter for skoleklasser
Design dit eget billede på en mulepose!
Vi skal tegne og trykke med afsæt i børnenes historier og oplevelser med dyr i deres sommerferie. Måske har nogen reddet på en pony, andre har set en delfin på en sejltur i syden eller måske kigget på insekter under lup? Eleverne arbejder fra idé til skitse til et færdigt billede på deres mulepose. Vi trykker det færdige design med en trykpresse. Hver elev kan, når dagen slutter, gå afsted fra Billedskolen med sit helt eget mulepose-design!
Læringsperspektiver:
– Eleverne får kendskab til en ny trykteknik.
– Eleverne omsætter egne oplevelser og fortællinger til et designprodukt.
Med Inspiration fra den tysk-schweiziske kunstner Paul Klee (1879-1940) har eleverne bygget et interaktivt billede, et værk hvor beskueren kan flytte rundt på billedelementerne. På baggrund af flere forskellige mindre øvelser, har eleverne skulle lege og eksperimentere med både form og farver. De skabte herefter former/brikker, som indgik i det fælles interaktive installationsværk.
Læringsperspektiver:
I “FARVERNS VERDEN” undersøger vi hvilke farver der findes. Vi laver en FARVECIRKEL der giver et overblik over de “rene” farver (og hvordan man blander dem). Vi finder også ud af hvilke farver der ligger uden for farvecirklen (pastel- og jordfarver mm) og hvordan man blander dem. Alle de blandede nuancer samles i en fælles “FARVEBANK”, der bruges til farvevifter og papirklip. Vi ser på et maleri af Kirkeby og låner hans FARVEPALET (farvevalg). Eleverne blander bøtter af samme farver til et stort fælles maleri.
Læringsperspektiver:
At få en ”hands on” oplevelse med farver
At blive fortrolig med farvecirklen (og få sin egen FARVEBOG)
At lære at se forskel på de rene & de dæmpede farver
At lære at blande farver (også de dæmpede / jordfarver)
At se på ”flotte”,”grimme” og yndlingsfarver (og nuancere det)
At tale om hvordan farver skaber stemninger
At se på et kunstværk og låne (blande) kunstnerens palet
Et billedprojekt, hvor farver som værktøj er i centrum. Hvordan brugte man farver i Middelalderen, Renæssancen, Romantikken, Modernismen i europæisk kultur. Hvordan bruges de i Japan, Mellemamerika, New York, Indien, Lapland og lige nu og her, hvor vi er i dag?
Projektet indeholder tegning, farvelære, kolorering og cut-outteknikker.
Læringsperspektiver:
Over tre dage arbejdede vi med formidling af budskab, visuelt udtryk, grafisk design og talte om hvordan man får ord og billede til at supplere hinanden. Forløbet hed “Ordet er frit” fordi alle har noget på hjerte. Ud fra et oplæg og mange skitserede idéer fandt eleverne frem til det budskab, som skulle hjælpes ud i verden.
Læringsperspektiver:
At udtrykke det man mener og tænker på – i ord og billeder.
At få ord og billede til at forstærke hinanden.
At arbejde med komposition og tegning.
At udvælge én konkret idé ud fra mange og arbejde målrettet med den.
At styre en arbejdsgang fra skitser til færdig komposition.
Farvelægning.
Et samarbejdsprojekt mellem Billedskolen og Teaterbutikken hvor eleverne gennem en hel uge har arbejdet med masker der skabes og vækkes til live.
Vi tog udgangspunkt i kunstens verden og arbejdede med elementer fra kunstværker, som vi efterfølgende brugte som scenografiske effekter i nye levende billeder. Vi brugte kroppen som bevægelige skulpturer og stemmen som instrument.
Læringsperspektiver:
Undervisningen foregik 2½ dag på henholdsvis Billedskolen og i Teaterbutikken og ugen sluttede af med en 20 min. visning i vores store teatersal.
I dette projekt omskabte eleverne T-shirts gennem arbejdet med mange forskellige materialer og teknikker. De tegnede, malede, skrev, klistrede og broderede, hæftede, rev og rimpede! Eleverne fik mulighed for at udtrykke holdninger eller indre poesi, gennem tekst og tegninger og ide-udvikle ud fra deres egen fantasi, frem til et færdigt produkt/værk.
Inspiration fra følgende kunstnere og designere: Den franske modeskaber Vava Dudu og den amerikanske grafiske designer Isa Beniston – der begge har interesse for krydsfeltet mellem design og kunst, udtrykt gennem tekstiler og beklædningsgenstande.
Læringsperspektiver:
I billedprojektet En helt ny by, arbejder eleverne med byrum, arkitektur og udsmykning.
Vi tager afsæt i den danske billedkunstner, Poul Gernes, der med sin sprudlende palet har udsmykket mere end 180 bygninger – mest kendt er Palads Teatret (biograf) og Herlev Hospital.
Læringsperspektiver:
Projektets mål var at eleverne skulle designe smukke mønstre i mosaiksten med inspiration i den islamiske billedverden.
På Billedskolen skal vi skabte vi billeder i store sekskantede formater, hvor vi lod os inspirere af den islamiske verdens kunst, særligt mønstrene og ornamentikken.
Inden projektet på Billedskolen, skulle klasserne have besøgt Davids Samling. Her skulle de møder den islamiske verdens enestående kunsthåndværk. Pga. Coronasituationen var dette ikke muligt, men vi var så heldige, at vi kunne få besøg af museumsformidler, Daniella Maja Nahor Ssitou, som kom ud til os på Billedskolen, hvor hun fortalte om Davids Samling og om islamisk kunst.
Projektet blev til en udsmykning ude på de deltagende skoler, hvor sekskantede mosaikker nu hænger side om side som et stort klasseværk!
Læringsperspektiver:
– Børnene lærte den islamiske verdens billedkultur at kende gennem omvisning og dialog.
– Eleverne lærte at omsætte indtryk fra en udstilling og inspiration til et personligt billedudtryk.
– Børnene lærte at arbejde med begrebet symmetri i billeder.
– De lærte hvordan man bruger en passer, og dernæst hvordan man tegner symmetriske mønstre med disse tegneredskaber.
– Børnene lærte håndværket, hvordan man arbejder med mosaiksten og fugemasse.
Forløb:
DAG 1:
– Introduktion til værkstedets billedmateriale som lagde sig op af, hvad eleverne hørte og om islamisk kunst fra Davids Samling.
– Demonstration af, hvordan man bruger og holder på en passer.
– Eleverne fikr alle en sekskant på papir, som de udfyldte med streger og former med blyant, og med benspændet om at det skal være symmetrisk. En kort indledende øvelse i at arbejde med symmetri og tegneredskaber.
– Eleverne fik en sekskantet plade med påmonterede sorte lister i kanten, hvorpå de overførte deres sekskantede skitse.
– Dernæst markerede de deres ønskede farver i felterne symmetrisk med oliekridt.
– De blev introduceret til hvordan man på en fin måde kan lægge stenene i mønstre og farvesystemer.
– Eleverne startede nu på at montere mosaikstenene til deres plader med lim og pensel.
Dag 2:
– Hele dagen blev brugt til at komponere deres mosaikbillede med sten og mønstre ved at lime stenene fast.
Dag 3:
– Introduktion til hvordan man bearbejder fugemassen ned mellem stenene og renser mosaikken.
– Introduktion til en akvareløvelse, hvor børnene maler smukke islamiske mønstre.
– Klassen arbejdede nu i to hold, da der kan være en halv klasse af gangen som fuger.
Dagen sluttede af med en gennemgang af de færdige mosaikværker.
Vi skal arbejde med arkitektur og design af fremtidshuse, boliger og bygninger som løser flere funktioner og rummer muligheder for forskellige fælles aktiviteter. Vi skal eksperimentere og lege og lade os inspirere af visionære arkitekter og tegnestuer som Tatiana Bilbao; NLÉ; Bureau Detours; BIG og Swoon.
Elevenes bygninger vil fremstå som skulpturelle modeller bygget med enkle materialer som: træpinde, pap, papir mm.
Læringsperspektiver:
Design et ”fællesmøbel” til et offentligt sted – en park, en plads, en havnemole eller et andet sted du kender, som du synes trænger til et rart mødested.
Hvordan kan man med sit design skabe et attraktivt sted? Et sted hvor venner kan mødes og hvor folk falder i snak med nogen, de ikke kender i forvejen. Et sted hvor folk i alle aldersgrupper kan stoppe op og få sig en god pause.
I dette projekt skal vi tegne selvportrætter og arbejder med ansigtets proportioner. Portrættet væver vi sammen med illustrationer og små fortællinger i en tegnet collage. Vi arbejder både med blyant og akvarel.
Læringsmål:
Inspiration fra kunstens verden: Morten Schelde (DK), Claire Lenkova (DE),Uli Lust (A) Rosa Guggenheim (DE)
I dette projekt arbejder eleverne med deres eget ansigt – deres eget portræt.
Inspirationen er hentet fra Andy Warhol (1928 – 1987) ” Pop artens far” – kendt for sine enkle portrætter af for eksempel Marilyn Monroe, Mao og masser af popstjerner. Eleverne skal både arbejde med foto, projektioner, tegning og maleri og produkterne er dels et tegnet portræt og dels et malet portræt. Hvert portræt ca 50×50 cm.
Læringsmål:
I dette projekt arbejdede vi med portrættet og dets muligheder for at skabe spændende fortællinger. Nogle portrætter har faste rammer og retningslinjer, andre slet ikke. Hvad er det man skal gengive, hvorfor og hvordan? Vi arbejdede med forskellige materialer og udtryk og undersøgte hvad et portræt er, hvad det kan være og hvordan man kan lege med portrættet som udtryk.
I ugen inden projektstart besøgte klassen Thorvaldsens Museum.
Et portræt kan udtrykke følelser – glæde, overraskelse, eftertænksomhed, magt, tristhed eller hej, her er jeg! Værker fra kunsthistorien er i spil. Hvordan iscenesatte man sig selv i 1636 i Rembrandts tid, i perioden med de tyske ekspressionister og hvordan gør man nu? Hvilke symboler, figurer og farver er med i billedet for at understrege portrættets udtryk?
Projektet indeholder tegning, farvelære, farvesymbolik og akvarelteknikker m.m.
De deltagende elever skal medbringe en kort tekst, ca. 30 ord, der handler om følelser ved en speciel oplevelse.
I ugen Inden besøget på Billedskolen, er der i projektet indlagt et besøg på Thorvaldsens Museum, hvor eleverne får en omvisning i udstillingen med særligt fokus på Thorvaldsen og portrætkunsten.
Læringsperspektiver:
Billedskolen i Tvillingehallen har gennem mange år udviklet et særligt undervisningskoncept for specialklasserne i Københavns Kommune. Her arbejder vi med billedforløb, der tager udgangspunkt i det enkelte barn, med overskrifter der peger på elevernes identitet og hverdag, – hvert år på en ny måde. Eleverne præsenteres for mange forskellige metoder og materialer og gennem projektet forsøger vi både at skabe en ramme, hvor eleverne udfordres tilpas og hvor de voksne, der følger eleverne, forhåbentligt selv vil blive inspireret i undervisningen.
Projektformen:
Projektformen forsøger at tage højde for den enkelte gruppe børns særlige udfordringer og forløbet er bygget op med mange små opgaver, der kan varieres og sammensættes efter den enkelte gruppes behov og formåen. Vi lægger flere pauser ind og tilrettelægger i det hele taget dagen, således at der er plads til både fordybelse og begejstring.
Værkstedet:
Vi ønsker at skabe et æstetisk positivt rum, som skaber glæde gennem farver og former og inspirerende materialer. Der er højt til loftet og plads til at gøre ting man måske ikke har mulighed for hjemme på skolen.
Det kan både give sommerfugle i maven og nye fælles fortællinger blandt eleverne og de voksne.
Vi har erfaring med at det fungerer bedst med mindre grupper af børn i projektet – max 12. Det er ikke en god ide at slå klasser sammen, da vi netop prøver at skabe så enkle, små og overskuelige rum som muligt i et helt særligt miljø.
Dialog og planlægning:
Da vi gerne vil være så fleksible som muligt i mødet med jeres elever, er det nødvendigt at der kommer en lærer til det orienteringsmøde der er planlagt i forbindelse med projektets afholdelse. Her præsenterer underviserne deres planer om indhold og forløb, og her kan vi, i fællesskab, justere så jeres besøg kommer til at passe til jeres elever. Vi kender ikke jeres elever og vi skal ikke lave kunstterapi – men med vores mangeårige erfaring som billedkunstlærere, tilbyder vi – to spændende dage på Billedskolen i ro, lys og munterhed.
I dette projekt har børnene arbejdet med landskaber i collage. Inspirationen hentede vi hos andre billedkunstnere som har arbejdet med landskab som tema: Peter Doig, Per Kirkeby, Daniel Richter, Gabriele Munter, Mie Mørkeberg, Anna Ancher, Allan Otte.
Læringsperspektiver:
– Eleverne lærte at blande de rene farver til dæmpede jordfarver.
– De lærte at kigge på landskabsbilleder med en række begreber som det figurative/det nonfigurative, struktur, farver, skala, forgrund/mellemgrund/baggrund, stemning.
– De lærte at male strukturer på store ark med forskellige male- og trykredskaber.
– De lærte at komponere et landskabsbillede med forgrund/mellemgrund/baggrund og personer i et skalaforhold.
I dette projekt tager vi udgangspunkt i, hvad det vil sige at være en god ven og at have en god ven. Med inspiration fra den amerikanske kunstner Keith Haring (1958-90) skal vi bygge små tredimensionelle skulpturer. I mindre grupper tegner vi skitser af, hvordan kroppen bevæger sig, når vi leger vores yndlingsleg. Hver elev laver sin egen silhuet i farvet karton og gruppen sætter figurerne sammen til en lille skulptur.
Læringsperspektiver:
Produkt: Små skulpturer (af A4 karton)
Med Inspiration fra den engelske kunstner David Hockney (1937-), skal vi arbejde med portrætter på mange forskellige måder og fra forskellige vinkler.
Vi dykker ned i portrættet og selvportrættet og skal både tegne med blyant, tegne og male med farver og arbejde med foto og collage.
Læringsperspektiver:
Projektet er desværre aflyst pga. Corona!
Dette projekt bliver til i et samarbejde med Københavns internationale udstillingssted for samtidskunst i verdensklasse, Copenhagen Contemporary, og vil tage afsæt i den kunst, der er spritny og som er vores tids kunst. Samtidskunsten forholder sig til individ og fællesskab på nye måder og inddrager ofte publikum i betydningsdannelsen.
Projektet er endnu ikke planlagt, men tænker du, at du gerne vil forhåndstilmelde din klasse til et sådant projekt, så er det muligt. I efteråret, når projektet er beskrevet, vil du blive kontaktet med mere information, og du kan se om det er noget for jer.
I dette projekt skal eleverne arbejde med, hvordan følelser og temperament kan udtrykkes i billedkunsten og der er plads til at eleverne virkeligt får lov til at fortælle deres egen historier – både enkle vigtige hverdagsfortællinger, men også de rørende historier om familie, venskaber, liv og død.
Der fokuseres på billedernes tema, kolorit og komposition. Ligeledes lyttes der til musik komponeret i perioden.
I projektet ser vi på værker fra kunsthistorien med vægt på den norske kunstner Edvard Munch (1886-1944), de franske kunstnere Vincent van Gogh (1853-1890) og Paul Gauguin (1848-1903).
Læringsperspektiver:
Det endelige værk er en akvarel i stort format, hvor elevens fortælling bliver illustreret i ord og billede.
Vi lærer hvordan man konstruerer en figur fra bunden, så man kan tegne mennesker fra alle vinkler. Vi skitser, måler og iagttager og tegner figur i 1:1. Inspiration er bl.a. hentet fra den amerikanske kunstner Ronald Brooks Kitaj (1932-07), den danske kunstner Morten Schelde (1972-) og den tyske tegner Kati Rickenbach ( 1980-).
Læringsperspektiver:
• At forstå hvordan en figur bygges op.
• Forståelse for kroppens og ansigtets proportioner.
• At tegne bevægelse og udtryk.
• At tegne og forstørre en skitse op ved hjælp af et grid.
• At tegne efter levende model.
I dette projekt skal eleverne arbejde med fortællinger i billeder om såvel den indre, som den ydre rejse – rejsen til et nyt land, med ønsker og håb for fremtiden. Vi vil arbejde med ord og begreber på såvel dansk som på elevernes oprindelige sprog. Eleverne vil blive introduceret til enkle teknikker og flere forskellige materialer, for at gøre udtrykket så varieret og rigt som muligt.
Værket vil fremstå som et smukt, sanseligt og personligt vidnesbyrd med vægt på det positive og optimistiske.
Læringsperspektiver:
I projektet “Skulptur i stor skala” skal vi arbejde med skulpturer sammensat få former: cirkler, skiver og rør. Vi skal bygge af materialer som ståltråd/peddigrør, avispapir og malertape.
Afslutningsvis maler vi figurerne eller dekorerer dem med kulørt tape.
Hvis tiden tillader det laver eleverne en stor skyggetegning af den færdige skulptur.
Vi henter inspiration hos bla. den amerikanske kunstner Tara Donovan, der arbejder med “generativ kunst” (værker, der “vokser frem” ved at sammensætte et stort antal ens elementer). Som Tara Donovan springer vi skitsefasen over og gå direkte i gang med at afprøve selve materialet. Skitsen laver vi efter behov undervejs i processen.
Læringsperspektiver:
Materialer: avispapir, ståltråd, peddigrør, tape, akrylmaling
Billedskolen i Tvillingehallen er Københavns Kommunes Billedskole for børn og unge og hører under Børne- og Ungdomsforvaltningen.
Billedskolen tilbyder en lang række aktiviteter for børn & unge i Københavns Kommune.
Billedskolen er også et inspirationssted og videncenter for lærere og andre, der er interesserede i en levende udvikling af børnekulturen.
Hvis du har spørgsmål er du meget velkommen til at kontakte os.
Hvis du arbejder på Billedskolen kan du redigere hjemmesiden.